Płatki owsiane - przepisy
16 kwietnia 2024r.

Płatki owsiane – TOP 5 przepisów na dania z ich użyciem

Nie masz zbyt dużo czasu, a mimo to nie chcesz rezygnować ze zdrowych posiłków? Sięgnij po produkty, które zawsze masz w kuchennej szafce. Możesz wyczarować z nich wiele rozmaitych dań – zarówno na śniadanie, jak też na podwieczorek czy kolację. Płatki śniadaniowe (płatki owsiane czy płatki kukurydziane) to niemal wszystko, czego potrzebujesz. Przedstawiamy TOP 5 przepisów na dania z ich wykorzystaniem.

Płatki śniadaniowe – nie tylko na śniadanie

Popularne płatki śniadaniowe są bazą sycącego śniadania, ale czy wiesz, że sprawdzają się doskonale jako składnik wielu innych dań? By przygotować zdrowe śniadanie czy podwieczorek, należy wybierać płatki bez dodatku cukru. Zamiast tego do owsianki można dodać miodu i/lub bakalii czy suszonych owoców (naturalnie słodkich). Bogate w witaminy E, tiaminy i kwas foliowy musli sprawdzi się jako dodatek do jogurtu naturalnego. Ponadto z płatków owsianych można przygotować pożywny omlet. Owsiane czy też kukurydziane płatki doskonale sprawdzają się też w roli panierki. Kotlety są wówczas chrupiące i soczyste. Co jeszcze przyrządzisz z wykorzystaniem płatków?

Placuszki owsiane

Pyszne i puszyste placuszki owsiane to przysmak dla całej rodziny, ale szczególnie lubiany przez dzieci.

Składniki:

  • Płatki owsiane (około 6 łyżek)
  • Banan (1 szt.)
  • Jajko (1 szt.)
  • Mleko (2 łyżki)

Wykonanie:

Banana rozgnieć, dodaj do niego jajko oraz mleko. Opcjonalnie możesz dodać przyprawy: cynamon, kardamon, cukier wanilinowy. Wymieszaj wszystko. Rozgrzej patelnię (najlepiej bez tłuszczu, ale sprawdzi się też olej kujawski). Placuszki smaż przez około 3 minuty po jednej stronie. Podawaj ze śmietaną, jogurtem lub dżemem.

Zapiekana owsianka

Owsiankę można zrobić z płatków owsianych, ale także z płatków żytnich (bogatych w błonnik, białko i węglowodany). Zwykle przyrządza się ją z mlekiem, ale równie smaczna może być wersja na wodzie. A co powiesz na owsiankę zapiekaną?

Składniki:

  • Płatki owsiane (ok. 100 g)
  • Mleko (200 ml)
  • 1 jabłko
  • Cukier (2 łyżki)
  • Opcjonalnie pistacje (według uznania)

Wykonanie: 

Płatki wsyp do naczynia żaroodpornego, a mleko zagotuj w garnku. Zalej płatki przegotowanym mlekiem, a na wierzchu ułóż pokrojone w kostkę jabłko. Całość posyp cukrem. Piecz około 20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Omlet owsiany

Omlet to jeden z najpopularniejszych sposobów na smaczne śniadanie. Warto go urozmaicić pożywną mąką owsianą.

Składniki:

  • Jajko (2 szt.)
  • Mleko (ok. 30 ml)
  • Mąka owsiana (można zrobić ją samemu, mieląc w blenderze płatki owsiane lub żytnie); 30 g
  • Olej
  • Sól

Wykonanie:

Wbij jajka do miseczki, a następnie dodaj mąkę i mleko. Całość wymieszaj. Ciasto wylej na rozgrzany olej. Gdy się zetnie, przerzuć omlet na drugą stronę. Smaż około 3 minuty z każdej strony. Podawaj na słodko lub na słono.

Owsiane smoothie z owocami

Płatki owsiane do uniwersalny produkt, który dopełni nawet smoothie. Dzięki temu będzie ono bardziej sycące i może nawet zastąpić posiłek. Sprawdzi się na śniadanie, podwieczorek lub lekką kolację.

Składniki:

  • Kefir (250 g)
  • Banan (1 szt.)
  • Płatki owsiane (20 g)

Wykonanie:

Pokrojonego banana wraz z pozostałymi składnikami włóż do misy blendera i zmiksuj całość na gładką masę.

Chlebek owsiany

Nic tak nie smakuje, jak samodzielnie wypieczony chlebek. Świetną alternatywą dla tradycyjnego chleba jest ten, wykonany przy użyciu płatków owsianych.

Składniki:

  • Płatki owsiane (400 g)
  • Jogurt naturalny (600 g)
  • Nasiona i bakalie (według uznania)
  • Miód (20 g)

Wykonanie: 

Składniki dokładnie wymieszaj w misce, a potem przełóż masę do keksówki. Piecz około 45 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Płatki owsiane – jakie mają wartości odżywcze?

Zdrowa żywność to podstawa utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Zmiana nawyków żywieniowych może być przyjemna. Warto w tym celu sięgać po ogólnodostępne produkty, z których można przyrządzić wiele różnorodnych dań. Płatki śniadaniowe owsiane są nie tylko smaczne, ale też posiadają wiele cennych wartości odżywczych. Zalicza się je do tak zwanej żywności funkcjonalnej, a więc dokładnie przebadanej pod kątem zbawiennych dla organizmu właściwości.

Owies to cenione źródło białka, dostarcza aminokwasów egzogennych (tych, których nie jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie). Płatki owsiane są również bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (na przykład: kwas oleinowy, α-linolenowy czy linolowy). Spożywając płatki, dostarczamy sobie niezbędnych witamin (głównie witaminy B1, B5 oraz E) i minerałów (fosfor, wapń, magnez, krzem, cynk).

Płatki owsiane wspomagają pracę układu trawiennego (ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego), zapobiegają powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, pomagają minimalizować poziom złego cholesterolu. Warto też wspomnieć, że owies jest naturalnym prebiotykiem, co wpływa na tworzenie się w jelitach prawidłowej mikroflory. Płatki owsiane są polecane osobom, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Są także bezpieczne dla diabetyków, gdyż po ich spożyciu wolniej wzrasta glikemia, a co za tym idzie – wyrzut insuliny również następuje wolniej. 

Miejsce na Twoją reklamę!

Skontaktuj się z nami i umieść tutaj swój catering!

Social Media