Zapotrzebowanie kaloryczne - kalkulator

Licznik kalorii

Znajomość BMR(PPM) – podstawowej przemiany materii i TMC(CPM)- całkowitej przemiany materii jest potrzebne, do prawidłowego kształtowania swojej sylwetki, nieważne czy chcemy schudnąć, czy nabrać masy bądź utrzymać wagę, popyt kalorii i jego obliczanie to podstawowe czynniki, które są nam pomocne w osiągnięciu celu. Wartość BMR określa ilość kalorii, które organizm rezerwuję przez dobę na podstawowe funkcje życiowe, gdy się odchudzamy, nie powinniśmy przyswajać mniej kalorii, niż wynosi nasze BMR, może to przynieść nieprzyjemne skutki takie jak: osłabienie organizmu, zwiększenie kortyzolu, ból głowy bądź zawroty, długie spożywanie zbyt małej ilości kalorii może doprowadzić do poważnych chorób. Z drugiej strony zjadanie zbyt dużej ilości kalorii przez źle obliczony wskaźnik CPM może doprowadzić do nadmiernego otłuszczania się, w tym organów wewnętrznych. Dlatego warto obliczyć dokładnie zapotrzebowanie na kalorie.

 

Waga ciała (kg):
Waga ciała (kg):
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wzrost (cm):
Wzrost (cm):
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wiek:
Wiek:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Płeć:
  • Mężczyzna
  • Kobieta
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Współczynnik aktywności:
  • Tryb siedzący
  • Aktywność niska lub umiarkowana
  • Aktywność wysoka
  • Aktywność bardzo wysoka
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne:
0 kcal
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne:
0 kcal
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Zapotrzebowanie kaloryczne – jak obliczyć?

Najlepiej nasze zapotrzebowanie na kalorie obliczyć w kalkulatorze BMR, który przy pomocy specjalnych wzorów pokaże, ile mamy spożywać dziennie, powyżej też będziemy mogli zobaczyć ile mamy zjadać makroskładników, a z tym białko, węglowodany i tłuszcze. Precyzyjny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego powinien posiadać opcję pokazania tych parametrów, bo są one również ważnym czynnikiem w kształtowaniu sylwetki, odpowiednia ilość protein zapobiega utracie masy mięśniowej podczas redukcji i wspomoże jej budowie na tzw. masie. Spożywanie zbyt małej ilości tłuszczu może spowodować zaburzenia gospodarki hormonalnej, aczkolwiek spożywanie ich w za dużej ilości może doprowadzić do chorób, np. sercowo-naczyniowych. Węglowodany pomagają utrzymać odpowiednią ilość glikogenu w mięśniach, gdy spożywamy je w odpowiednich proporcjach, ma to bardzo duży wpływ na to, jak ciężki trening damy radę wykonać.

Jak schudnąć skutecznie?

Podczas procesu chudnięcia najważniejsze jest by, bilans kalorii był ujemny, czyli musimy mniej jeść, niż potrzebuje nasz organizm na codzienne czynności. Deficyt powinien być niski na tyle, by organizm dał radę prawidłowo funkcjonować, ale na tyle duży, aby dostrzegać rezultat diety. Trening siłowy jest naturalnym sposobem na odchudzanie u mężczyzn, jak i u kobiet, to dzięki niemu sylwetka wygląda atletycznie i pozwala zachować wysoki poziom tkanki mięśniowej. Podczas odchudzania zachowanie tkanki mięśniowej jest bardzo ważne, gdy zrzucimy wagę, mięśnie sprawią, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie będzie na tyle drastycznie różnić się, od tego, co było przed redukcją tkanki tłuszczowej, co pozwoli nam zmniejszyć ryzyko efektu jojo. Ćwiczenia siłowe i trening, pomogą spalić jak najwięcej kalorii, będzie idealnym połączeniem.

Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii potrzebna do utrzymania naszej wagi. Jest to ilość energii potrzebna do pracy lub odpoczynku. Ta liczba będzie się różnić w zależności od wieku, wzrostu, wagi, płci i poziomu aktywności.

Twoje dzienne zapotrzebowanie na energię zależy od wielu czynników, takich jak wiek i aktywność, ale prosta zasada dla przeciętnych dorosłych to 2000-2500 kcal dziennie.

Zapotrzebowanie kaloryczne – kalkulator kalorii

Zapotrzebowanie kaloryczne to liczba kalorii potrzebnych do utrzymania funkcji organizmu.

Ten kalkulator oblicza Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie wagi, wzrostu, wieku i poziomu aktywności. Uwzględnia również wpływ podstawowej przemiany materii na zapotrzebowanie kaloryczne.

Deficyt kaloryczny i darmowy kalkulator

Kalkulatory deficytu kalorycznego to narzędzia dla tych, którzy chcą schudnąć. Za pomocą tych kalkulatorów można zaprojektować dietę i plan ćwiczeń, który zaowocuje deficytem kalorii potrzebnych do utraty wagi.

Zapotrzebowanie kaloryczne – wzór

Istnieje wiele wzorów obliczania zapotrzebowania kalorycznego. Do tego celu najczęściej stosuje się równania Harrisa-Benedicta.

Równania te opierają się na standardowym założeniu, że dana osoba zużyje około 90% kalorii spożywanych w postaci energii i około 5% w postaci białka na budowę tkanki lub magazynowanie paliwa w organizmie. To równanie szacuje liczbę kalorii potrzebnych dziennie do utrzymania wagi, biorąc pod uwagę wzrost, wagę, wiek i płeć danej osoby.

Zapotrzebowanie kaloryczne wzór harrisa

Jedno popularne równanie, które jest używane w nauce o ćwiczeniach od dziesięcioleci, ale nadal jest powszechnie stosowane, nazywa się równaniem Harrisa-Benedicta (HBE). HBE został opracowany przez dwóch amerykańskich naukowców w 1919 roku i szacuje zapotrzebowanie kaloryczne, biorąc pod uwagę wiek, płeć, wagę i wzrost.

Wzór Harrisa-Benedicta służy do obliczania zapotrzebowania energetycznego organizmu człowieka (w kilokaloriach). Można to wykorzystać do zmian fizycznych lub stylu życia, które wymuszą podstawowy metabolizm.

Dla mężczyzn przyjmuje postać: 66,47 + 13,7M + 5,0W – 6,76L Dla kobiet natomiast: 655,1 + (9,567M) + (1,85W) – (4,68L) gdzie: M – oznacza masę ciała w kilogramach, W – wzrost w centymetrach, L – wiek w latach.

Zapotrzebowanie kaloryczne wzór Mufflina

Zgodnie ze wzorem Mifflina, podstawowa przemiana materii (BMR) jest potrzebna do utrzymania człowieka. Ta energia pokarmowa dostarcza kalorie potrzebne do zasilenia naszego organizmu wystarczającą ilością energii.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Niska (brak) aktywność fizyczna: 1450 – 1850 kcal, Średnia (okazjonalna) aktywność fizyczna: 1600 – 2050 kcal oraz Wysoka (dzienna) aktywność fizyczna (bez problemów z układem mięśniowo-szkieletowym): 1750 – 2250 kcal dziennie.

Ilość potrzebnych kalorii zależy od poziomu aktywności fizycznej, którą wykonuje dana osoba. Liczba kalorii jest różna dla lekkiej, średniej i wysokiej aktywności fizycznej.

Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne

CPM całkowitego metabolizmu to ilość energii, której potrzebujesz na co dzień, aby zaspokoić potrzeby organizmu i utrzymać wagę. Rysunek zawiera podstawowe podstawowe funkcje, takie jak oddychanie i krążenie krwi.

Metabolizm jest ważnym procesem biologicznym, który przekształca żywność w energię i utrzymuje temperaturę ciała. CPM całkowitego metabolizmu to ilość energii, której potrzebujesz na co dzień, aby zaspokoić potrzeby swojego organizmu i utrzymać wagę.

Minimalne zapotrzebowanie kaloryczne

Minimalne zapotrzebowanie kaloryczne dla dorosłych jest inne dla mężczyzn i kobiet.

Dla mężczyzn zalecane spożycie kalorii wynosi około 2000-2500. Dla kobiet zalecane spożycie kalorii waha się od 1800-2200 w zależności od wieku.

Licznik zapotrzebowania kalorycznego

Licznik kalorii to popularny tracker fitness. To urządzenie służy do liczenia liczby spalonych kalorii.

Aby wiedzieć, ile kalorii zostało spalonych, musisz obliczyć podstawową przemianę materii organizmu oraz kalorie spalone podczas sesji treningowej. Mogą również pokazać wykres, który pokazuje, ile kalorii spaliłeś każdego dnia i do czego powinieneś dążyć, aby utrzymać lub schudnąć.

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety będzie zależeć od stylu życia, który prowadzi, tempa metabolizmu jej ciała i aktywności fizycznej, którą wykonuje. Siedzący tryb życia będzie wymagał mniejszej ilości kalorii niż aktywny tryb życia. Ważne jest również, aby pamiętać, że nawet jeśli dana osoba wykonuje ćwiczenia o niewielkim wysiłku, może nadal potrzebować więcej kalorii niż osoba, która w ogóle nie ćwiczy. Istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące szacowania, ile kalorii w pożywieniu potrzeba na dzień w zależności od płci i poziomu aktywności.

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży

Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią zaleca się spożywanie dodatkowych 300 kalorii dziennie po 6. miesiącu ciąży do 6. miesiąca po zakończeniu karmienia piersią. Ma to na celu zapewnienie, że otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych, aby wspierać rozwój dziecka i zapewnić mleko matki.

Zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny

Powszechnie uważa się, że mężczyźni potrzebują więcej kalorii niż kobiety, aby utrzymać wagę. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ tempo metabolizmu i poziom aktywności różnią się w zależności od osoby. Oznacza to, że indywidualne potrzeby kaloryczne zależą od wieku, wagi, wzrostu i płci danej osoby.

Zapotrzebowanie kaloryczne dziecka

Dziś wszyscy wiemy, że aby utrzymać wagę i zdrowie, musimy spożywać określoną liczbę kalorii.

Zalecane spożycie kalorii dla różnych grup wiekowych przedstawia się następująco:

• Jeden rok – 1000 do 1400 kalorii dziennie.

• Cztery lata – 1400 do 2200 kalorii dziennie.

• Dziesięć lat – 2200-2800 kalorii dziennie.

W tym artykule dowiesz się o dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym i jego wpływie na nasze zdrowie i wagę

Pytania i odpowiedzi

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jednym z najczęstszych sposobów obliczania zapotrzebowania kalorycznego jest identyfikacja spoczynkowego tempa metabolizmu (RMR).

Równanie Harrisa Benedicta (HBE) to wzór obliczający RMR.

Równanie to można również wykorzystać do obliczenia BMR dla mężczyzn i kobiet, a także dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Proces obliczania BMR danej osoby polega najpierw na pomnożeniu jej wagi w kilogramach przez 10, a następnie pomnożeniu tej miary przez wzrost w metrach do kwadratu.

Tę liczbę należy następnie pomnożyć przez współczynnik 1,5, jeśli mają średnią masę mięśniową, podzielić przez 1,2, jeśli mają średnią masę tłuszczową, lub pomnożyć przez 1, jeśli w ogóle mają bardzo mało tkanki tłuszczowej lub masy mięśniowej . Ten numer

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Istnieje wiele różnych kalkulatorów, które ułatwią to zadanie. Zazwyczaj można je znaleźć na pierwszej stronie wyszukiwarki.

Szybkie wyszukiwanie w Google przyniesie Ci wiele wyników.

Niektóre z tych programów mogą być dokładniejsze niż inne, więc najlepiej jest przeprowadzić rozeznanie i znaleźć taki, z którym czujesz się komfortowo.

Możesz również porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem, jeśli chcesz poznać dokładną liczbę kalorii, których potrzebujesz dziennie.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego aby schudnąć

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego to narzędzie, które oblicza spożycie kalorii, aby schudnąć. Na przykład powie Ci, ile kalorii musisz skonsumować, aby schudnąć lub ile kalorii musisz skonsumować, aby organizm nie spalał tłuszczu.

Niektórzy ludzie mogą pomyśleć, że utrata wagi to tylko spożycie kalorii i nic więcej, i byliby w błędzie. Ćwiczenia i odpowiedni sen są również ważnymi czynnikami, jeśli chodzi o utratę wagi. Problem z brakiem ćwiczeń polega na tym, że zmniejsza to podstawową przemianę materii, co oznacza, że twoje ciało nie będzie spalać tak dużo kalorii podczas odpoczynku. Tymczasem brak snu może zmniejszyć metabolizm nawet o 15%.

Ilościowe określenie wydatku energetycznego jest ważne dla poprawy regeneracji i wydajności.

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii potrzebna do utrzymania stałej intensywności aktywności fizycznej. Istnieją różne równania do obliczania zapotrzebowania kalorycznego, w zależności od rodzaju i czasu trwania aktywności. 

Social Media