Kalkulator BMI

Co to jest BMI?

BMI, to skrót z języka angielskiego oznaczający Body Mass Index. Kalkulator BMI jest używany od wielu lat, w celu wykrycia możliwości wystąpienia chorób typu miażdżyca, cukrzyca bądź udar mózgu. Wynalazcą, który napisał wzór wskaźniku masy ciała jest Adolphe Quételet, czyli matematyk, statystyk i astronom pochodzący z Belgii. Wzór został wynaleziony w 1832 roku. Ten ambitny naukowiec spędził wiele lat nad badaniami dotyczącymi wzoru.

 

Sprawdź swoje BMI używając naszego kalkulatora. Dzięki niemu, dowiesz się jakie masz BMI, wystarczy podać wiek, wagę oraz wzrost swojego ciała.

Waga (kg):
Waga (kg):
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wzrost (cm):
Wzrost (cm):
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Twój wskaźnik BMI:
0.00
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Niedowaga

Niedobrze. Masz niedowagę. Skontaktuj się z naszym dietetykiem. Specjaliści ustalą plan diety, dzięki której przybierzesz na wadze.

Waga prawidłowa

Świetnie! Twoja waga jest w normie. Nie masz powodów do zmiartwień.

Nadwaga

Masz nadwagę. Jesteś o krok od otyłości, ale możesz jej uniknąć! Skonsultuj się z naszymi specjalistami, aby uzyskać idealnie dopasowaną dietę.

Otyłość

Niestety, Twój wynik wskazuje, że już chorujesz na otyłość I stopnia. Koniecznie skontaktuj się z naszym dietetykiem, który ustali plan żywieniowy dla Ciebie.

Co to jest BMI?

Poniżej podane są normy BMI. Prawidłowe BMI możemy uzyskać jeśli jest w granicach 18.5 – 24.99.

mniej niż 16 – wygłodzenie
16 – 16.99 – wychudzenie
17 – 18.49 – niedowaga
18.5 – 24.99 – prawidłowe BMI
25 – 29.99 – nadwaga
30 – 34.99 – I stopień otyłości
35 – 39.99 – II stopień otyłości
powyżej 40 – skrajna otyłość

 

Jak obliczyć BMI?

Obliczyć swoje BMI możemy, dzięki specjalnym BMI kalkulatorom. Umożliwiają one sprawdzenie, czy nasze BMI jest w normie. Normy BMI zostały już podane obok. 

Niestety BMI nie jest idealnym rozwiązanie, ponieważ im większa waga w stosunku do wzrostu, tym będziemy mieli wyższy wynik, czyli gorszy. Są jednak osoby wysportowane, np. kulturyści, u których wynik byłby bardzo zawyżony, chociaż nie są otyli.

BMI wiek - czy jest potrzebny?

Do wzoru BMI kalkulatora nie jest nam potrzebny wiek. Jednak, dzięki niemu możemy dodatkowo sprawdzić w jakim przedziale się znajdujemy. Poniżej na infografice znajduje się tabela z wiekiem. 

Do obliczenia BMI nie jest również potrzebna płeć, ponieważ do wzoru podajemy tylko wzrost oraz wagę. 

BMI Kalkulator - Jak to działa i co to jest?

Body Mass Index Kalkulator – czyli po prostu kalkulator umożliwiający obliczenie wskaźnika masy ciała. Dzięki niemu możemy sprawdzić wiele ciekawych i pożytecznych informacji o naszym ciele, np. czy powinniśmy rozważyć zakup diety pudełkowej, czy jednak wspomóc się konsultacjami z dietetykiem albo to i to. Wzrost należy podawać w metrach, jednak w naszym kalkulatorze został użyty przelicznik, więc możemy wpisać wzrost w centymetrach oraz wagę w kilogramach.

BMI wzór - bardzo dokładny i prosty

Wzór na obliczenie BMI - kalkulator BMI

Najbardziej dokładny wzór jest zarazem najprostszym. Wystarczy podać wagę i wzrost, nie potrzebujemy do obliczenia płci, ani wieku. Jest to dość dokładny wzór wynaleziony przez Adolphe Quételet, stworzył on wskaźnik masy ciała, który jest używany po dziś dzień. 

Istnieje również wzór dla masy ciała podanej w funtach (lb) oraz wzrostu wypisanych w calach (in):

Kalkulator BMI
Poniżej przedstawiona jest tabela z podanymi granicami dotyczącymi wskaźnika masy ciała. Jak widać, na niej możemy sprawdzić wzrost z kilogramami, dzięki czemu zobaczymy czy nasza waga jest w normie.
Tabela BMI

Co to CPM?

CPM, to skrót oznaczający Całkowitą Przemianę Materii. Inaczej jest to po prostu Zapotrzebowanie Kaloryczne potrzebne na cały dzień. Wartość równania wyrażana jest w kcal, czyli kilo kaloriach. Wynik równania lub wynik z naszego kalkulatora oznaczać będzie ilość dziennych kalorii potrzebnych do utrzymania wagi. W zależności od ustalonych celów, od wyniku powinniśmy odjąć (jeśli chcemy schudnąć) lub dodać (w przypadku chęci przybrania masy) odpowiednią ilość kalorii.

Całkowite Zapotrzebowanie Kaloryczne jest zależne od wielu czynników. Osoby bardziej aktywne fizycznie będą potrzebowały większej ilości dostarczanych kalorii z pożywienia.

Social Media