Kalkulator WHR

Czym jest WHR?

Kalkulator WHR (Waist Hip Ratio) to bardzo ważny wskaźnik pomagający ocenić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Wskaźnik WHR jest stosunkiem obwodu bioder i talii. Używamy go do typowania sylwetki bądź określenia otyłości w przypadku nadmiernej masy ciała. Określenie rozlokowania tkanki tłuszczowe w przypadku ludzi z otyłością lub nadwagą można stwierdzić, czy jest u nich większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Co to kalkulator WHR?

Używając kalkulatora WHR, da się sprawdzić, czy stosunek obwodu bioder do talii jest odpowiedni, i na właśnie jego podstawie stwierdzić typ sylwetki, który u nas występuje. Kalkulatorem WHR na podstawie otrzymanych wyników wyróżniamy dwa typy otyłości:

 • otyłość brzuszną (typu jabłko) – najczęściej występująca u mężczyzn i kobiet po menopauzie, rośnie wtedy ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2,
 • otyłość pośladkowo-udowa (typu gruszka) – częściej występuje u kobiet-przez nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, jednakże jest bezpieczniejsza dla zdrowia niż otyłość brzuszna.

Stosunek talii do bioder

Najgroźniejsza dla zdrowia otyłość to otyłość brzuszna. Wtedy kalkulator WHR wykazuje duży stosunek talii do bioder. Większy obwód w talii w stosunku do bioder może świadczyć o gromadzeniu zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, wokół narządów (tzw. trzewna tkanka tłuszczowa). Wzmaga to występowanie zaburzeń metabolicznych i podnosi ryzyko chorób:

 • nadciśnienia tętniczego,
 • sercowo-naczyniowych,
 • cukrzycy typu 2,
 • choroby niedokrwiennej serca,
 • insulinooporność

WHR-jak obliczyć ?

Najprościej jest użyć kalkulatora WHR, który wszystkie obliczenia wykona za nas. Można również obliczyć samemu WHR. Jest to proste działanie matematyczne:

 

WHR = talia (cm) / biodra (cm)

WHR-norma kobieca:

 • >0,8 – typ androidalny (jabłko)
 • <0,8 – typ gynoidalny (gruszka)

WHR-norma męska:

 • >1 – typ androidalny (jabłko)
 • <1 – typ gynoidalny (gruszka)

 

Za idealne proporcje u kobiet przypisuje się wskaźnik WHR= 0,7, a u mężczyzn WHR = 1.

Użyj kalkulatora WHR Cateringów Dietetycznych

Jeżeli chcesz dokładnie i sprawnie sprawdzić swój typ sylwetki, użyj kalkulatora WHR stworzonego przez techników Cateringów Dietetycznych. Powinno się po pierwsze dokładnie zmierzyć obwód bioder i talii przy pomocy specjalnej taśmy antropometrycznej lub metra krawieckiego-dobrze mieć przy tym kogoś do pomocy. Uzyskane pomiary wpisz (w centymetrach) w odpowiednie pola, wybierz swoją płeć, i kliknij „oblicz”. Jeżeli wynik, który otrzymaliśmy w kalkulatorze, różni się bardzo od norm WHR, a szczególnie gdy wskazuje na typ androidalny (jabłko), wypadałoby udać się i omówić problem z dietetykiem.