Dieta keto - na czym polega
17 kwietnia 2024r.

Dieta KETO — na czym polega i jakie przynosi efekty? 

Czy można jeść dużo tłustych potraw i jednocześnie chudnąć? Tak! A najlepszym tego przykładem jest dieta ketogeniczna, która od kilku lat cieszy się niezwykłą popularnością, a rekomendują ją nawet lekarze i dietetycy. Jakie są główne zasady diety ketogenicznej i jakie efekty przynosi jej stosowanie? Dowiedzmy się, dlaczego warto ją wypróbować!

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Jednym z głównych założeń diety KETO jest to, że aby skutecznie spalać tłuszcz, należy jeść tłuszcz. I choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość niedorzeczne, to w rzeczywistości rzeczywiście tak jest. W diecie tej chodzi bowiem o wykorzystanie procesu ketozy, do którego dochodzi, gdy organizm nie może czerpać energii z węglowodanów, więc zaczyna pobierać ją bezpośrednio z tłuszczu. 

Czym właściwie jest ketoza? To nic innego, jak proces rozpadu tłuszczów, w którym poziom ciał ketonowych gwałtownie wzrasta i staje się on większy, niż stężenie glukozy. Dzięki temu organizm dostaje bardzo dużą dawkę energii. Co więcej, powoduje to również zmniejszenie uczucia głodu. 

Jednak, aby w organizmie zaszedł proces ketozy, należy w pierwszej kolejności ograniczyć ilość przyjmowanych w diecie węglowodanów do minimum. Tylko w ten bowiem sposób organizm będzie ”wybierał” tłuszcz, jako główne źródło energii. Przyjmuje się, że ilość węglowodanów, nie powinna przekraczać 10% przyjmowanych kalorii. Warto dodać jednak, że jeśli chce się zredukować masę ciała, przy diecie KETO, podobnie jak przy wszystkich innych dietach redukcyjnych, należy zachować ujemny bilans kaloryczny.  

Co można jeść na diecie ketogenicznej? 

Podczas stosowania diety ketogenicznej, tłuszcze powinny stanowić od około 80 do nawet 90% przyjmowanych przez nas dziennie kalorii. Oznacza to więc, że jest to dieta wysokotłuszczowa. Jednak w tym przypadku bardzo ważna jest jakość i pochodzenie tłuszczów. W KETO diecie nie chodzi bowiem o to, by jeść jak najwięcej smażonych, czy też przygotowanych z ogromną ilością tłuszczu potraw. Wręcz przeciwnie! Podstawą jest to, by wybierać produkty nieprzetworzone, które są naturalnym źródłem tłuszczu nasyconego, w tym między innymi:

  • tłuste ryby (łosoś, makrela)
  • oliwa z oliwek 
  • jaja
  • olej kokosowy 
  • orzechy 
  • nasiona
  • awokado 
  • niektóre warzywa 
  • nabiał. 

Wszystkie te produkty, można komponować ze sobą dowolnie, tworząc tym samym przepyszne potrawy. Orzechy czy też nasiona to zaś najlepsze KETO przekąski. Dużym plusem takich dań jest też to, że są niezwykle pożywne. Warto dodać, że dieta ketogeniczna jest też bardzo przyjazna dla wegetarian i wegan, ponieważ po wyeliminowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego, także można stworzyć z powyższych produktów fantastyczne dzienne menu. 

Dieta ketogeniczna — dla kogo? 

Dieta ketogeniczna to fantastyczny wybór dla każdego, kto chciałby zrzucić kilka kilogramów. W przeciwieństwie do wielu innych znanych diet, ta nie opiera się jedynie na sztywno ustalonym menu. Dieta KETO wykorzystuje naturę naszego organizmu oraz procesy w nim zachodzące. I właśnie dlatego jest tak skuteczna! 

Dietę ketogeniczną poleca się również osobom, które zmagają się z insulinoopornością. Pobudzanie procesu ketozy skutecznie reguluje bowiem wydzielanie insuliny. Co więcej, ogranicza to także apetyt na słodycze oraz pomaga pozbyć się kłopotów trawiennych, takich, jak choćby wzdęcia. 

Zalety diety ketogenicznej

Dieta KETO nie bez powodu jest tak popularna. Uznawana jest za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych w historii! I rzeczywiście tak jest. Przyczynia się do tego wiele rzeczy. Przede wszystkim, jest to sposób odżywiania, który pozwala na naprawdę szybką redukcję kilogramów, bez szczególnych wyrzeczeń. Dieta KETO jest bowiem bardzo smaczna i w codziennym menu nie brakuje dań, które są pyszne, pożywne i pełne witamin. Zawsze znajdzie się w nim również miejsce na mały deser — na przykład KETO lody, daktyle z masłem orzechowym, czy też pastę pistacjową lub migdałową. 

Dieta ketogeniczna ma też bardzo duży wpływ na samopoczucie. Stosując ją, ma się znacznie więcej energii. Zredukowana zostaje natomiast senność, przygnębienie, czy wahania nastroju. 

Dieta KETO — jak zacząć? 

Dieta ketogeniczna jest jedną z najprostszych do wdrożenia diet. Tak, jak już wiemy, nie wymaga ona stosowania się do ściśle ustalonego jadłospisu. Wystarczy trzymać się listy rekomendowanych produktów i tworzyć z nich ciekawe posiłki. Jednak jak wiadomo, początki mogą być trudne, ponieważ zmiana diety wymaga zmiany większości nawyków żywieniowych. Dlatego też przynajmniej na początku swojej przygody z dietą KETO, warto skorzystać z cateringu dietetycznego. 

Jeśli jest nam potrzebna dieta pudełkowa KETO Łódź jest miastem, w którym z łatwością ją zamówimy. Usługi cateringowe w dużych miejscowościach cieszą się bowiem bardzo dużą popularnością i rozwijają się w nich bardzo prężnie. Przy wyborze takiej firmy, warto sprawdzić jej ofertę, a także obszar dowozu. Prócz tego, koniecznie zweryfikujmy opinie klientów dostępne w sieci. 

Miejsce na Twoją reklamę!

Skontaktuj się z nami i umieść tutaj swój catering!

Social Media