Czym jest alergia i jak można ją leczyć?
15 lipca 2024r.

Czym jest alergia i jak można ją leczyć?

Choroba cywilizacyjna, jaką jest alergia, utrudnia wielu osobom życie. Może być nabyta lub wrodzona i nasilać się z różnych przyczyn. Najczęściej pojawia się na wiosnę, kiedy zaczynają kwitnąć różne rośliny wydzielające liczne alergeny. Mimo wielu różnych sposobów na zmniejszenie objawów, zarówno domowych, jak i farmaceutycznych, całkowite jej wyleczenie jest niemożliwe.

Co to takiego alergia?

Alergia jest reakcją nadwrażliwości organizmu na substancje zwane alergenami, które normalnie są nieszkodliwe dla większości ludzi. Alergeny mogą być różnego rodzaju, takie jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pleśń, owady, pokarmy, leki i wiele innych. Mają one również charakter sezonowy, jak w przypadku alergii pyłkowej, która występuje tylko w określonych porach roku, lub może być przewlekła np. alergia na kurz, lub sierść zwierząt. Często schorzenia te są dziedziczone, co oznacza, że mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jakie są objawy alergii?

Objawy alergii mogą być różne i zależą od rodzaju alergenu oraz reakcji organizmu. Niektóre powszechne dolegliwości to:

  1. Kichanie i przekrwienie nosa,
  2. Swędzenie i łzawienie oczu,
  3. Pokrzywka objawiająca się jako rumień na skórze w postaci bąbli lub plam,
  4. Obrzęk w okolicy twarzy, warg, języka lub gardła,
  5. Duszności,
  6. Bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, w sytuacji alergii na pokarmy,
  7. Anafilaksja, ciężka i potencjalnie zagrażająca życiu reakcja alergiczna mogąca powodować trudności w oddychaniu, utratę przytomności, nagłe obniżenie ciśnienia krwi oraz wstrząs anafilaktyczny.

Jak można leczyć alergię?

Leczenie alergii może obejmować kilka różnych metod, które mają na celu złagodzenie objawów alergicznych lub zmniejszenie reakcji organizmu na alergeny. Należą do nich m.in. unikanie alergenów, tabletki na alergię, odczulanie, aerozole donosowe oraz inhalatory doustne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę i dobierze odpowiednie metody leczenia, dostosowane do potrzeb i objawów. Może on również udzielić dodatkowych porad dotyczących obchodzenia się z chorobą.

Miejsce na Twoją reklamę!

Skontaktuj się z nami i umieść tutaj swój catering!

Social Media